כימיה בקו הבריאות

מאגר מידע על פי הפרקים:


כללי

קהילת הרופאים בישראל - באתר כתבות רבות בנושאים רפואיים שונים. האתר מתעדכן לעיתים תכופות וניתן להרשם אליו ולקבל שרותים נוספים.

משרד הבריאות - אתר משרד הבריאות ניתן לחלקו לשניים. בחלק האחד מידע בנושאים רפואיים שונים ואילו בשני מידע אדמיניסטרטיבי ואפשרות גישה קלה יותר למשרד הבריאות.

מרכז רפואי רמב"ם - באתר תמצאו מידע על בית החולים וכן מאמרים שונים בנושאים רפואיים שונים. באתר גם פורומים בהם ניתן להפנות שאלות למומחים בתחומים שונים של בית החולים.

Health Answer - באתר מידע רפואי חדשותי, מאמרים, כתבות וידאו ואף ניתן לשחוח בצ'ט עם רופאים.

PubMed - האתר של הספריות הלאומיות לרפואה בארה"ב.

doctor.co.il - פורטל רפואה ישראלי ובו מידע רב ועשיר בנושאי רפואה מגוונים. בנוסף ניתן להתייעץ עם מומחים בנושאי רפואה שונים ולהצטרף לרשימת התפוצה שלהם בכדי להתעדכן באופן מיידי בדבר החידושים באתר.

The Health Communication Unit - עידוד בריאות הציבור זו מטרת האתר ובו מידע בנושא והפניה לאתרים רבים וטובים באותו עניין.

MedTerms Medical Dictionary Index - מילון מונחים רפואיים.

The Visible Human Project® - באתר מידע רב על מבנה גוף האדם המלווה בתמונות ואנימציות.

Interactive Atlases Digital Anatomist Project - אטלס אנטומי ובו מידע מפורט על כל חלקי גופנו מכמה זויות ובתלת מימד.

A Guided Tour of the Visible Human - סיור מודרך בגוף האדם. האתר עשיר במולטימדיה שבעזרתה ניתן להכיר טוב יותר את הגוף.


פרק 1: "לב העניין - על שמנים, שומנים ובריאות האדם"

לשמור על בריאות הלב - מבין האיברים השונים בגופנו, הלב הוא איבר מרכזי וחיוני ביותר לחיים.

מחלות לב סיכון וסיכוי - הציבור מולעט חדשות לבקרים באזהרות להימנע מאכילת שומנים ומזונות עשירים בכולסטרול, יוצא מבולבל ונבוך, שכן אין כמעט פריטי-מזון העונים על כל הכללים וההמלצות כאחד.

גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם - לא כל גורם סיכון למחלות לב ניתן לסילוק או הפחתה אך רובם ניתנים לטיפול.

גורמי סיכון למחלות לב: יתר שומני הדם - המאמר עוסק בגורם סיכון הפיך: יתר שומני הדם.

מניעה ראשונית של מחלות לב וכלי - דם - סקרים אפידמיולוגיים רבים מצביעים על כך שמחלות לב וכלי דם מהוות אויב מספר אחד של האנושות וגורם מוות מוביל, שכן הן אחריות לכמחצית מהתמותה בעולם המערבי בכלל ובארצנו בפרט.

אגוזים מפחיתים את הסיכון למחלת לב - חוקרים מאוניברסיטת פארק הגיעו למסקנה שאכילת אגוזים או בוטנים מפחיתה את הסיכויים ללקות במחלות לב.

אתר הקרדיולוגים - אתר של איגוד הקרדיולוגים ובו מידע רב לציבור הרחב בנושא. האתר מחולק לקטגוריות הבאות: כולסטרול, חדשות, נושאים שונים וקטעי מולטימדיה.

Heart Point - האתר מציג מידע רב על מחלות לב. המידע באתר מחולק לפי נושאים.

How your Heart Works - כיצד הלב, האיבר החשוב כל כך, פועל בגופנו.

How Diagnosing Heart Disease Works - כיצד הרופא מאבחן מה מתרחש בלב?

הכולסטרול הטוב הרע והלא נורא - במשך שנים התרגלנו לחשוב על הכולסטרול כעל האויב מספר אחד שלנו. אז, קודם כל, בואו נבין במה מדובר.

כולסטרול ושומנים בדם - תזונה נכונה ובריאה להפחתת רמתם בדם והפחתת הסיכון למחלת לב כלילית

שמנים וכולסטרול - גופנו מקיים עצמו ומבצע את כל פעולותיו באמצעות שריפת חומר "דלק" המספק אנרגיה לכל התהליכים המתרחשים בו.

כולסטרול ותזונה - רמת כולסטרול גבוהה היא אחד מגורמי הסיכון למחלות לב וכלי דם.

הבדלים אישיים בכולסטרול בתגובה לדיאטה - מחקר זה מראה כי לגבי רמת הכולסטרול בדם ישנה נטייה משפחתית ויש הבדל בתגובת אנשים שונים לדיאטה להורדת כולסטרול.

שוקולד ורמת כולסטרול - אבקת קקאו ושוקולד מריר עשויים להשפיע לטובה ולהפחית את הסיכון למחלת לב וכלי דם.

How Cholesterol Works - מה זה כולסטרול? למה הגוף זקוק לכולסטרול? ולמה ברמות הגבוהות הוא יכול לגרום למוות?

Cholesterol and Your Child - רוב המבוגרים מודעים לסכנה הטמונה ברמה גבוהה של כולסטרול וטריגליצרידים במבוגרים אך לא מודעים להשפעתם בילדים.

מלכודת לכולסטרול - בחברה המתועשת מהווה טרשת העורקים את הגורם מספר אחד לתמותה.

שומנים תזונה ובריאות - השומנים הנה קבוצה של חומרים שונים בעלי השפעות בריאותיות שונות. ככל המרכיבים התזונתיים האחרים, חיוניים ורצויים כאשר נצרכים במידה.

שמן זית - לבריאות! - מזה זמן רב ידוע, כי קיים שוני בשכיחות מחלות הלב בין הארצות השונות - על הקשר בין שכיחות מחלות לב והרגלי תזונה.

שמן זית עשוי להועיל ללחץ דם גבוה - מחקר חדש מראה, כי צריכה של שמן זית עשוייה אף להפחית את השימוש בתרופות להורדת לחץ דם.

שומן "בריא" - יש קשר בין שומן רווי לבין שכיחות גבוהה של מחלות לב וכלי-דם.

מרגרינה ומחלות - מה הקשר - מודעות הציבור לתזונה מאוזנת עולה בהתמדה ושומנים ומגוון חומצות שומניות הם בין מרכיבי המזון הזוכים לתשומת לב מתמדת.

הצד של החמאה - הצרפתים מערים לגופם קילוגרמים של פואה גרא וליטרים של אלכוהול ובכל זאת נשארים רזים ובריאים. המדענים בעולם אינם מבינים את התופעה, והמקומיים לא מקלים עליהם. מסע בנבכי הפרדוקס הצרפתי.

סוד ה"פרדוקס הצרפתי" - מומחי תזונה ובריאות מנסים זה שנים לפענח את הסוד "הפרדוקס הצרפתי": הצרפתים הם אכלנים גדולים של שומן מן החי, ואף על פי כן קטן יחסית ביניהם שיעור הלוקים במחלות כלי דם ולב.

יין יבלבל לבב? - בראשית היה "הפרדוקס הצרפתי" - הצרפתים מרבים לענג את חיכם במאכלים עתירי שומנים רוויים וכולסטרול, המוגדרים על ידי המומחים כגורמי סיכון לתחלואת הלב וכלי הדם, ובכל זאת אין הצרפתים לוקים בליבם יותר מאוכלוסיות מערביות אחרות. באתר תמצאו את המאמר בתוספת הצעה לפעילות.

יין (אדום) יחזק לבב אנוש - מדוע הצרפתים, הניזונים מדיאטה עתירת שומנים רוויים, אינם לוקים בטרשת העורקים כצפוי על פי נתוני תזונתם? סוגיה זו מכונה "הפרדוקס הצרפתי", ואף שמדובר בנתונים סטטיסטיים, יש כנראה דברים בגו.

לא לשמפניה כן ליין אדום - חוקרים: לקברנה סוביניון יש השפעה בריאותית מדהימה על כלי הדם והלב.

תזונת האדם הקדמון - מה יש לנו ללמוד ממנה? - מהו המקור הטוב ביותר ללמוד ממנו על צרכים תזונתיים? ומה לאדם הקדמון ולמחשבה או לתובנה שהועלתה כאן?

צריכת אלכוהול וסימני דלקת סיסטמיים - צריכת אלכוהול בינונית מפחיתה את רמת ה-CRP בדם ובכך תורמת להפחתת התמותה מסיבה קרדיווסקולרית.

?How Fats Work - איך צורות שונות של שומנים המצויים במזון משפיעים על גופנו?

Lipid Structure and Function - קבוצת חומרים שאיננה נמסה במים, למרות זאת היא בעלת תפקידים חשובים בתהליכים הכימיים המתרחשים בגוף.

Fatty Acids - אתר המהווה כעין פרק לימוד על חומצות שומן.

Structure of Olestra - הזדמנות לראות כמה מחומצות השומן בתלת מימד.

כיצד משפיעים פעילות גופנית ואכילת יתר על תאי השומן - רבים מהקוראים העוסקים בפעילות ספורטיבית כלשהי מכירים את טעמה המתוק של קוביית שוקולד, פיצוי על הקלוריות שנעלמו.


פרק 2: "אלכוהול - בין שמחת המשתה לסם מדכא"

אלכוהול הסם החביב עלינו - יהיו מי שיתייחסו בספקנות לשימוש במילה "סם" לתאר משקה כל כך ידוע, אך לאמיתו של דבר זהו סם פסיכו-אקטיבי, המשפיע על המוח ומשנה את הרגשתנו.

אלכוהול ותזונה - את המילה אלכוהול אנו מסווגים תחת ההגדרה "משקה", יחד עם מים, חלב ומיץ ענבים. אך אלכוהול אינו משקה המכיל את אבות המזון אלא עונה להגדרה "סם".

מושגים בסיסיים - סם - מהו סם ומה השפעותיו על הגוף.

סמים מדכאים - אלכוהול - האלכוהול הינו חומר המופק באמצעות תסיסה של פירות, נספג בקיבה וחודר אל מחזור הדם בצריכת כמויות קטנות גורם תחושת טשטוש ופגיעה בקואורדינציה באופן שאינו מאפשר נהיגה.

מה אתה יודע על שתיית אלכוהול? - שאלות ותשובות העוסקות בהשפעת האלכוהול על הגוף.

שתיית אלכוהול יכולה לעורר התקף אסמתי - מדענים מצאו כי שתיית אלכוהול יכולה לעורר התקף אסמתי.

שתיית אלכוהול ושימוש בסמים מעלה את הסיכוי להתאבדות - מחקר חדש מראה כי שתיית אלכוהול ושימוש בסמים יכול להוביל למחשבות אובדניות וכן לנסיונות התאבדות לא מתוכננים בשל הרגשה רגעית בלבד.

אות קין - ואותיות הדנ"א - האמנם נטיות כגון אלכוהוליזם, התמכרות לסמים ולהימורים ותופעות כמו ליקוי קשב, אמפולסיביות ואלימות כתובות בגנים? או אולי תופעות ההתנהגות כולן - ולפחות האלימות - נקבעות על פי הטיפול שניתן בגיל הרך ובתקופת ההתבגרות? שתי קבוצות חוקרים דנות בכך, כל אחת עם ממצאיה שלה.

אלכוהוליזם וגנטיקה - טיפול גנטי מסייע להפחתת השתייה בקרב עכברים "אלכוהוליסטיים".

מדוע אלכוהול משפיע יותר על נשים? - תמיד היה ידוע שנשים רגישות יותר להשפעותיו של המשקה החריף. מחקר חדש מגלה סיבה נוספת לתופעה.

אלכוהול נגד שיגרון - שתייה מתונה של אלכוהול יכולה להקל על קשיות ארתריטית (הגורמת לעלית לחץ הדם הסיסטולי), כך עולה ממחקר חדש.

שתייה טובה ללב - שתייה מתונה עשוייה להפחית את הסיכון למוות לאחר התקף לב.

שתי כוסות יין ביום מורידות את הסיכון לשבץ בנשים צעירות - מחקר חדש מגלה כי שתיית כוס יין אחת או שתיים בזמן הארוחה יכול להוריד עד 60 אחוזים את הסיכון לנשים לסבול משבץ. נכנס יין יצא בריאות.

ראית איזה פיל ורוד היום? - צלילה במצב של השפעת אלכוהול כלשהי מהווה סיכון קטלני ביותר.

לא יותר מכוסית אחת ביום - חוקרים מצאו כי קיים קשר בין משקאות חריפים לסרטן.

צריכת אלכוהות בקרב בני נוער - מסמך המציג נתונים על צריכת משקאות אלכוהוליים בקרב בני נוער, הערכת נזקים הנגרמים משימוש לרעה באלכוהול בקרב בני נוער, מדיניות משרד החינוך לטיפול בתופעה והחקיקה בנושא זה.

אלכוהול ותאונות דרכים - למרות מאמצים נרחבים להילחם בנהיגה בשכרות השימוש באלכוהול ממשיך להיות הגורם מס' 1 להרג בכבישי אוסטרליה - כ1/3 מכל מקרי המוות בתאונות.

אלכוהוליזם - הגדרה לאלכוהליזם.

טיפה מרה - לקט מאמרים על הקשר בין אלכוהול ואלימות.

אלכוהול סמים ומחלות נפש - אלכוהול וסמים מסוימים יכולים לגרום לבעיות של מחלות-נפש, בעיקר אצל אנשים צעירים.

How Alcohol Works - מהו אלכוהול? איך הוא משפיע על תהליכים בגוף? ואיך הכימיה של האלכוהול משפיעה על הכימיה במוח?

Alcohol, Chemistry and You - באתר הסברים על הכימיה של משקה אלכוהולי.

Breath Alcohol Testing Basics - בדיקת רמת האלכוהול בדרך לא פולשנית הסברים על העקרונות המדעים והטכנולוגים עליהם מבוסס המכשיר.

How many drinks does it take? Calculate your blood-alcohol level - באתר זה תוכלו לחשב את רמת האלכוהול בדמכם.